Mohammad Yunus i założony przez niego Grameen Bank z Bangladeszu otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Komitet Noblowski uhonorował go za wysiłki na rzecz rozwoju socjalnego i ekonomicznego.

Grameen Bank, założony przez Mohammada Yunusa w 1976 roku oferuje kredyty dla osób najuboższych, nie mających żadnych finansowych zabezpieczeń.

Zdaniem Norweskiego Komitetu Noblowskiego, pokoju na świecie nie uda się osiągnąć zanim społeczności żyjące w biedzie nie będą w stanie wyrwać się z ubóstwa. Jednym ze sposobów może być zaproponowany przez Yunusa mikrokredyt, który stał się instrumentem pomagającym w rozwoju milionom ludzi nie tylko w Bangladeszu. Z usług Banku Grameen korzysta ponad 6,5 mln osób – aż 97 proc. z nich to kobiety. Instytucja działa już nie tylko w Bangladeszu. Partnerskie banki pomagają najuboższym w 22 innych państwach na całym świecie.

Co o wyborze Komitetu Noblowskiego sądzi jedyny Polak, uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla? Posłuchaj rozmowy z Lechem Wałęsą:

Yunus postanowił przeznaczyć część nagrody na stworzenie firmy wytwarzającej tanią i bogatą w składniki odżywcze żywność dla biednych oraz na szpital okulistyczny.

Na liście kandydatów było 191 osób i organizacji. Stawiano na byłego prezydenta Finlandii Martiego Ahtisaariego - za doprowadzenie do porozumienia pokojowego w indonezyjskiej prowincji Aceh i byłego ministra spraw zagranicznych Australii, Garetha Evansa - za rolę w odbudowie Kambodży i Wietnamu.

W zeszłym roku uhonorowano Międzynarodową Agencję Energii Atomowej i jej szefa Mohameda El Baradei. W 2004 roku Nobla dostała kenijska działaczka na rzecz ochrony środowiska Wangari Maathai, a rok wcześniej irańska obrończyni praw człowieka, prawniczka Shirin Ebadi.