Gratulacje i pochwała „europejskiego ducha polskiego narodu” – to oficjalna reakcja przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso na wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce.

Chciałbym podkreślić wagę uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej, a także europejskiego ducha polskiego narodu. Ufam w owocną współpracę z przyszłym polskim rządem - oświadczył Barroso.

Jak donosi korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, Bruksela liczy nie tylko na zmianę stylu i tonu polskiej polityki europejskiej. Eurokraci mają nadzieję, że nowy rząd zniesie weto wobec Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci oraz przyjmie wszystkie zobowiązania Karty Praw Podstawowych.

Rząd Jarosława Kaczyńskiego obawiał się m.in., że dokument wymusi na Polsce uznanie małżeństw homoseksualnych i zdecydował się na ograniczone jego stosowanie. Na zmianę stanowiska Polska ma czas do 13 grudnia, czyli do chwili podpisania nowego Traktatu Reformującego UE.

W unijnych kuluarach zaczyna się mówić także o szansach na zniesienie rosyjskiego embarga na polskie mięso. Już w najbliższy piątek w Portugalii odbędzie się szczyt Unia-Rosja. To jeszcze za wcześnie na przełom, ale Bruksela liczy, że jeśli nowy rząd nie będzie tak emocjonalnie traktował sprawy embarga, to łatwiej jej będzie negocjować z Rosjanami.