Po przeliczeniu głosów ze 100 proc. obwodowych komisji wyborczych podano, że nowym prezydentem Czech będzie Petr Pavel. Jego konkurent, były premier Andrej Babisz, uznał swoją porażkę i pogratulował Pavlowi.

Babisz życzył Pavlowi, aby był prezydentem wszystkich obywateli, dostrzegał ich problemy i walczył o czeskie interesy.

Na byłego wysokiej rangi dowódcę czeskiej armii i szefa Komitetu Wojskowego NATO padło 58,32 proc. głosów. Na Babisza głosowało 41,67 proc. Pavel dostał prawie milion głosów więcej niż jego konkurent. Frekwencja wyniosła 70,25 proc. Wyniki wyborów musi zatwierdzić Państwowa Komisja Wyborcza i we wtorek mają zostać ogłoszone w Dzienniku Urzędowym.

Jestem gotów do pracy. Sukces mojej prezydentury uznam za nasz wspólny sukces - powiedział Pavel i zaprosił wszystkich współobywateli do współpracy oraz wyraził nadzieję, że wspólnie uda się rozwiązać problemy, w szczególności przezwyciężyć konfrontację polityczną.

Wiem, że wielu czuje się rozczarowanych, ponieważ ich kandydat nie wygrał. Ale nie widzę wygranych lub przegranych wyborców w tym kraju. Wygrały takie wartości jak prawda, godność, szacunek i pokora. Większość z nas podziela te wartości - powiedział prezydent elekt.

Jestem przekonany, że powinniśmy życzyć sobie Czech, które nie charakteryzują się złymi nastrojami, jak to określił Vaclav Havel, ale zasługujemy na Czechy, które będą republiką dobrobytu. Myślę, że mamy to, czego potrzeba i że możemy to zrobić - powiedział Pavel.

Premier gratuluje Pavlovi

Premier Petr Fiala pogratulował zwycięzcy i wyraził wiarę w owocną współpracę. Pavel, według Fiali, jest tym, który potrafi rozwiązywać konflikty, a nie je rozpalać. To jest bardzo ważne dla naszej przyszłości - powiedział premier.

Jak przekazała przewodnicząca parlamentu Marketa Pekarova Adamova, Pavel złoży przysięgę prezydencką w Zamku Praskim 9 marca. Dzień wcześniej zakończy się kadencja jego poprzednika, Milosza Zemana.

Słowacy składają gratulacje

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova także pogratulowała Pavlovi zwycięstwa.

Razem z Panem zwyciężyła nadzieja, że przyzwoitość i prawdomówność mogą być siłą - stwierdziła Czaputova. Premier Słowacji Eduard Heger ze swojej strony napisał, że gratuluje nowemu prezydentowi Czech. Najwyższe stanowisko państwowe w Czechach zajmuje osoba rozumiejąca znaczenie partnerstwa i sojuszy - stwierdził.

Były ambasador Słowacji w Czechach, który obecnie jest ministrem spraw zagranicznych Rastislav Kaczer podkreślił, że Pavel jest osobą, która zdaje sobie sprawę jak ważna jest komunikacja i poszukiwanie kompromisów, ale rozumie też ryzyka i zagrożenia, przed którymi wspólnie stoimy.