Papież Franciszek otworzył w Nowy Rok Drzwi Święte w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Po raz czwarty dokonał tego symbolicznego gestu związanego z Rokiem Miłosierdzia. W homilii mówił, że Kościół musi obejmować przebaczeniem tych, którzy o nie proszą.

Papież Franciszek otworzył w Nowy Rok Drzwi Święte w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Po raz czwarty dokonał tego symbolicznego gestu związanego z Rokiem Miłosierdzia. W homilii mówił, że Kościół musi obejmować przebaczeniem tych, którzy o nie proszą.
Papież Franciszek /GIUSEPPE LAMI / POOL /PAP/EPA

W homilii podczas mszy, którą odprawił po otwarciu Drzwi Świętych, papież mówił o Maryi jako Matce Miłosierdzia i o pokoleniach wiernych, którzy w modlitwie proszą o wstawiennictwo i pociechę, by nie zostać sami, zwłaszcza w chwilach niepewności i cierpienia.

Franciszek przypomniał, że otwarte przez niego Drzwi Święte są Bramą Miłosierdzia.

Każdy przekraczający ten próg wezwany jest do zanurzenia się w miłości miłosiernej Ojca, z pełnym zaufaniem i bez jakiegokolwiek lęku - podkreślił. Papież mówił o mocy przebaczenia, zauważając, że słowo to nie jest rozumiane przez „mentalność światową”.

Ten, kto nie potrafi przebaczać, nie poznał jeszcze pełni miłości. A tylko ten, kto naprawdę kocha, jest w stanie dotrzeć do przebaczenia, zapominając o doznanej zniewadze – wskazywał Franciszek.

Przypomniał następnie: „Maryja stała się dla nas wszystkich Matką przebaczenia. Ona sama, idąc za przykładem Jezusa, wspomagana Jego łaską, była w stanie przebaczyć tym, którzy zabijali Jej niewinnego Syna”.

Dla nas Maryja staje się obrazem tego, jak Kościół musi obejmować przebaczeniem tych, którzy o nie proszą. Matka przebaczenia uczy Kościół, że przebaczenie ofiarowane na Golgocie nie zna granic. Nie może go powstrzymać prawo z jego niuansami, ani też mądrość tego świata z jej rozróżnieniami - powiedział papież.

Oznajmił, że przebaczenie Kościoła „musi być równie szerokie jak przebaczenie Jezusa na krzyżu i Maryi u jego stóp” i dodał z naciskiem: „Nie ma innej alternatywy”.

Moc przebaczenia jest prawdziwym antidotum na smutek spowodowany przez urazy i żądzę zemsty. Przebaczenie otwiera na radość i pogodę ducha, ponieważ uwalnia duszę od myśli o śmierci, podczas gdy urazy i żądza zemsty podżegają umysł i rozdzierają serce, odbierając mu spoczynek i pokój - dodał.

Papież wezwał wiernych, aby otworzyli serca na radość przebaczenia, by uczynić z codziennego życia pokorne narzędzie Bożej miłości.

Papież otworzył już wcześniej Drzwi Święte w katedrze w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej Bangi 29 listopada, potem 8 grudnia w bazylice watykańskiej podczas inauguracji Roku Miłosierdzia i w rzymskiej bazylice świętego Jana na Lateranie.

(mpw)