Papież Franciszek odwołał z powodu przeziębienia swój udział w rekolekcjach wielkopostnych w miasteczku Ariccia pod Rzymem. Franciszek już kilka dni temu ograniczył swą aktywność, co Watykan tłumaczył "lekką niedyspozycją".

Na zaplanowane do piątku rekolekcje wielkopostne papież miał udać się po południu do miasteczka Ariccia wraz ze współpracownikami z Kurii Rzymskiej.

Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański poinformował jednak, że z powodu przeziębienia musi z udziału w rekolekcjach zrezygnować - i że będzie je śledzić z Watykanu, gdzie zostaje.

"Proszę was, byście pamiętali w modlitwie o rekolekcjach Kurii Rzymskiej, które rozpoczną się dziś wieczorem w Ariccii. Niestety przeziębienie zmusza mnie do tego, bym w tym roku w nich nie uczestniczył" - zwrócił się Franciszek do zebranych na placu Świętego Piotra.

"Stąd będę śledził rozważania. Duchowo łączę się z Kurią i ze wszystkimi osobami, które przeżywają chwile modlitwy, odbywając rekolekcje w domu" - zaznaczył.

Agencje prasowe zwracają uwagę, że w trakcie swego przemówienia Franciszek kaszlał.

Odwołane audiencje, ograniczenie spotkań. Franciszek nie opuszcza Domu Św. Marty

Już w ostatnią środę - w czasie audiencji generalnej na placu Świętego Piotra i podczas uroczystości Środy Popielcowej na rzymskim Awentynie - zauważono, że papież jest wyraźnie przeziębiony: miał chrypę i kaszlał.

Dzień później Franciszek musiał ograniczyć aktywność: nie pojechał wówczas do rzymskiej bazyliki św. Jana na Lateranie, gdzie z okazji rozpoczęcia Wielkiego Postu miał przewodniczyć liturgii pokutnej dla duchowieństwa z Wiecznego Miasta, a tę zmianę planów Watykan tłumaczył "lekką niedyspozycją".

W komunikacie przekazanym wówczas dziennikarzom dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni oświadczył, że Franciszek "wolał pozostać w pobliżu watykańskiego Domu Św. Marty", gdzie mieszka, oraz zapewnił, że inne plany na ten dzień papież realizuje bez zmian.

Również w sobotę poinformowano o odwołaniu kilku z planowanych audiencji. Spotkania Franciszek ograniczył natomiast do tych odbywających się w Domu Św. Marty.