Rozmiar mózgu, a dokładnie to jak mężczyźni potrafią z niego korzystać, ma duże znaczenie - wykazały badania naukowców z Północnej Karoliny. Okazuje się, że inteligencja mężczyzn cieszy się u płci przeciwnej dużym wzięciem, zarówno przy przelotnych znajomościach, jak i poważnych związkach.

Obserwacja, że kobiety są zainteresowane inteligentnymi partnerami, ponieważ dają większe szanse na utrzymanie rodziny i mogą przekazać potomstwu lepsze geny, to nic oryginalnego. Tym razem jednak, ku zaskoczeniu badaczy okazało się, że także w przypadku krótkotrwałych znajomości inteligencja mężczyzny jest istotnym wabikiem.

Badania poprowadzono w inny sposób niż dotąd. Nie pytano kobiet wprost, czym się

kierują przy wyborze mężczyzny na jedną noc, czy na całe życie. Pokazano im natomiast nagrania kilkunastu mężczyzn, którzy przed kamerą czytali informacje, rozwiązywali testy, tłumaczyli co dla nich oznaczałoby odkrycie życia na Marsie, ale także wykonywali proste ćwiczenia fizyczne.

Ponad 200 kobiet oglądało te nagrania i oceniało atrakcyjność konkurentów. Okazało się, że maja przeciętnie dobre wyczucie, który z nich ma poukładane w głowie i prawie zawsze zwracają na to uwagę.