Dzisiaj nastąpi przekazanie do eksploatacji nowego, największego z dotychczasowych, terminalu na londyńskim lotnisku Heathrow. Terminal nr 5, zbudowany kosztem 4,3 mln funtów, jest największą zamkniętą konstrukcją na Wyspach Brytyjskich.

Z terminalu będzie korzystać tylko jeden przewoźnik - British Airways. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji liczne sklepy, butiki i restauracje.

Otwarcie terminalu odbędzie się w warunkach zaostrzonych środków bezpieczeństwa, bowiem organizatorzy obawiają się protestów ekologów, którzy zapowiedzieli już, że zorganizują pokojową demonstrację, która nie zakłóci funkcjonowania lotniska.

Organizacje ekologów twierdzą, że nowy terminal to jedynie wstęp do dalszej rozbudowy lotniska - budowy trzeciego pasa startowego, szóstego terminalu i tym samym podwojenia liczby obsługiwanych pasażerów.

Obecnie z lotniska Heathrow, uważanego za najruchliwsze na świecie, korzysta już 67,3 mln pasażerów rocznie. Przeciwko rozbudowie Heathrow, poza ekologami, protestują też okoliczni mieszkańcy