Zarząd niemieckiej kolei Deutsche Bahn przedstawi strajkującym maszynistom nowe propozycje płacowe, by skłonić ich do przerwania protestu. Według przewodniczącego związkowców wyznaczone na dziś spotkanie z kierownictwem kolei - pierwsze od kilku tygodni - raczej nie przyniesie natychmiastowych rezultatów.

Szykuje się kompromis i strajk zakończy się około Bożego Narodzenia. Jest oczywiste, że nacisk na kolej będzie się zwiększał, zwłaszcza ze strony sektora wytwórczego. Jest także logiczne, że nacisk na związek również będzie się zwiększał - twierdzą protestujący.

Maszyniści obiecali wstrzymać akcję strajkową na czas negocjacji z zarządem. Możemy bez trudu wznowić rokowania w środę. Ale tylko wtedy, jeśli dziś Deutsche Bahn przedstawią nową ofertę. Chcemy więcej pieniędzy i sensownego porozumienia - wskazał Manfred Schell przewodniczący GDL.

Eksperci szacują, że przeprowadzony w drugiej połowie ubiegłego tygodnia 62-godzinny strajk maszynistów kosztował niemiecką gospodarkę co najmniej 75 mln euro.