Po publicznych oświadczynach w mieście Sziraz w Iranie, narzeczeni zostali zaaresztowani - podał portal Middle East Eye. Wideo z oświadczyn pary pojawiło się w irańskich mediach społecznościowych w poniedziałek.

Do oświadczyn doszło przy grobie jednego największych twórców perskiej poezji lirycznej, XIV-wiecznego poety Hafeza Szirazi.

Na nagraniu widać, że oświadczynom przyglądał się tłum turystów. Świadkowie oklaskują parę, gdy oświadczyny zostają przyjęte przez kobietę. 

Oprócz pary aresztowane miały zostać jeszcze dwie osoby zarządzające historycznym obiektem, na terenie którego doszło do zaręczyn. Zawieszony w obowiązkach został kierownik oddziału ministerstwa dziedzictwa kulturowego w ostanie Fars.

Powiązana z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej agencja informacyjna Tasnim podała, że gubernator ostanu Fars zapewnił, że będzie zdecydowanie reagował na każde działanie wymierzone przeciwko szariatowi.

W żadnym przypadku nie dopuścimy do jakichkolwiek zachowań sprzecznych z normami i szariatem w Sziraz i Fars. Będzie wręcz przeciwnie, będziemy ścigać wszystkich, którzy organizują się w celu szerzenia moralnego zepsucia i deprawacji - powiedział gubernator cytowany przez agencję.

Portal poinformował dziś, że narzeczeni zostali aresztowani i będą sądzeni z powodu "działania sprzecznego z prawem religijnym", oraz pokazywania się przez kobietę w miejscu publicznym bez zasłoniętych włosów.