Korzystanie z telefonów komórkowych na przejściu dla pieszych jest od dziś na Litwie zabronione. Osoba, które podczas przechodzenia rozmawia przez telefon lub odbiera SMS może nawet zostać ukarana grzywną. Jej wysokość to od 20 do 40 euro.

Korzystanie z telefonów komórkowych na przejściu dla pieszych jest od dziś na Litwie  zabronione. Osoba, które podczas przechodzenia rozmawia przez telefon lub odbiera SMS może nawet zostać ukarana grzywną. Jej wysokość to od 20 do 40 euro.
Na Litwie za używanie komórki na przejściu grozi grzywna /Piotr Bułakowski /RMF24

To nie jedyna zmiana z jaką muszą się liczyć Litwini. Znowelizowane przez rząd przepisy o ruchu drogowych dotyczą także kierowców. Od dziś trzeba zatrzymać auto nie tylko na widok pieszego znajdującego się już na pasach. Tak samo trzeba się zachować na widok człowieka czekającego na przejście lub zbliżającego się w kierunku przejścia.

Wprowadzone zmiany to odpowiedź na tragiczne statystyki. W ubiegłym roku na litewskich drogach zginęło 69 pieszych, a w ciągu ośmiu miesięcy tego roku 42, w tym 11 na przejściach dla pieszych.

(mch)