Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego gromadzi niemal 5 mld danych dziennie dotyczących lokalizacji telefonów komórkowych na świecie - twierdzi "Washington Post", powołując się na tajne dokumenty i przedstawicieli służb wywiadowczych USA.

"Dane trafiają do rozległej bazy, w której gromadzone są informacje o lokalizacji co najmniej setek milionów urządzeń" - podkreśla "Washington Post" powołując się na dokumenty ujawnione przez byłego współpracownika NSA Edwarda Snowdena. Dzięki nowoczesnej technologiom NSA jest w stanie śledzić przemieszczanie się osób i ustalać powiązania między nimi w "niewyobrażalny wcześniej sposób" - podkreśla dziennik. NSA wchodzi w posiadanie wielkiej liczby informacji na temat lokalizacji krajowych telefonów komórkowych - jak to określa "Washington Post" - "przy okazji".

Namierzą Cię wszędzie

Taki zbiór danych oznacza, że NSA może monitorować przemieszczanie się niemal każdego telefonu komórkowego na świecie i określać powiązania między użytkownikami poszczególnych urządzeń. Do opracowywania danych milionów ludzi i budowania wzorców zależności między nimi służy potężny komputerowy program analityczny CO-TRAVELER. Cytowani przez "Washington Post" przedstawiciele służb wywiadowczych USA twierdzą, że programy, które gromadzą i analizują dane lokalizacyjne, są zgodne z prawem i obliczone wyłącznie na opracowywanie danych dotyczących zagranicznych celów.

"NSA nie może z wyprzedzeniem wiedzieć, jakiego ułamka danych może potrzebować, dlatego zbiera i przechowuje tyle, ile tylko może; według jednego z informatorów jest to 27 terabajtów lub ilość przekraczająca dwukrotność zbiorów drukowanych całej Biblioteki Kongresu" - pisze "Washington Post".