W Wielkiej Brytanii potwierdzono 11 kolejnych przypadków małpiej ospy, co oznacza, że ich łączna liczba wynosi już 20 - poinformował w piątek minister zdrowia tego kraju Sajid Javid. Dodał, że większość z tych przypadków jest łagodna.

Wielka Brytania zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem potwierdzonych przypadków małpiej ospy.

W Europie najwięcej przypadków wykryto w Hiszpanii - 21, a poza tym chorobę tę stwierdzono też w Portugalii, Francji, Belgii, Szwecji, Niemczech i Włoszech.

Małpia ospa  występującej zwykle w środkowej i zachodniej Afryce, jednak  od kilku dni z niewiadomych powodów zaczęła się rozprzestrzeniać w innych częściach świata.

Wielka Brytania zamówiła szczepionki przeciwko ospie wietrznej

Javid przekazał też, że zakupił partię szczepionek przeciwko ospie wietrznej, która ze względu na podobieństwo wirusów powodujących obie choroby, jest dość skuteczna w zapobieganiu małpiej ospie.

Jednak nawet bez szczepionki większość przypadków jest łagodna i ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) oświadczyła, że wprawdzie należy się spodziewać wykrywania w najbliższym czasie kolejnych zakażeń, ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest bardzo niskie.

Dr Susan Hopkins z UKHSA powiedziała, że "znaczna część" ostatnich przypadków w Wielkiej Brytanii i Europie została stwierdzona u mężczyzn homo- i biseksualnych, "dlatego szczególnie zachęcamy ich do zwracania uwagi na objawy i szukania pomocy, jeśli są zaniepokojeni".

Małpia ospa. Jakie są objawy?

Małpia ospa jest bardzo rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą, endemiczną na kontynencie afrykańskim, gdzie niektóre gryzonie przenoszą je na małpy, a te na ludzi. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną.

Małpia ospa jest pokrewna z ospą prawdziwą - chorobą, która jest mniej zakaźna, powoduje łagodniejsze objawy i jest mniej śmiertelna. Choroba zwykle trwa od 2 do 14 tygodni, a pierwsze symptomy mogą pojawić się w ciągu 5 - 21 dni od momentu zakażeniu.

Objawy zwykle zaczynają się od:

  • gorączki,
  • bólów głowy, mięśni, pleców,
  • dreszczy, wyczerpania
  • obrzęku węzłów chłonnych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, ten ostatni objaw jest zazwyczaj tym, co pomaga lekarzom odróżnić ospę małpią od ospy wietrznej lub ospy prawdziwej.

Gdy pojawia się gorączka, kluczowy symptom małpiej ospy - ostra wysypka - zwykle rozwija się kilka dni później. Często zaczyna się na twarzy, następnie rozprzestrzeniając się na inne części ciała.

Zmiany skórne zmieniają się od plamek, wypukłych grudek, pęcherzyków wypełnionych płynem, a następnie ropnych krost i - w końcowej fazie - strupków, które ostatecznie odpadają.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Skąd wzięła się małpia ospa?