Sprzedaż laptopów z oprogramowaniem firmy Microsoft może szkodzić innym producentom systemów operacyjnych – uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK poinformował, że mogło dojść do niedozwolonego porozumienia między gigantem z Redmond a producentami komputerów, które może mieć wpływ na rynek sprzedaży w całej Europie.

UOKiK poinformował, że jego wątpliwości wzbudziły zasady współpracy pomiędzy producentami komputerów przenośnych i Microsoftem. Producenci mają prawo do instalacji systemu operacyjnego firmy na laptopie przed jego sprzedażą. Jednocześnie muszą informować Microsoft o liczbie sprzedawanych komputerów. Zdaniem urzędu, mimo braku formalnego zobowiązania do instalowania oprogramowania Microsoft, przedsiębiorcy przyznają, że zasady współpracy są na tyle atrakcyjne, że nie pozostawiają im wyboru.

Urząd wskazał, że producenci sprzedają laptopy wyłącznie z systemem operacyjnym Microsoft. Dlatego konsumentom trudno jest zrezygnować z tego oprogramowania m.in. ze względu na brak możliwości zwrotu jego ceny. W opinii UOKiK, to do klienta powinien należeć wybór systemu operacyjnego, z którego chce korzystać.