Kopernik Jana Matejki w Brukseli! Obraz "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" od dzisiaj jest wystawiony w Parlamencie Europejskim z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Chodzi oczywiście o kopię słynnego obrazu z 1873 roku Jana Matejki. Namalował ją współczesny artysta Ireneusz Rolewski, absolwent ASP w Łodzi. Wystawa w PE potrwa trzy dni.

Rolewski pracował na swoim dziełem ponad 8 miesięcy. Jego kopia różni się rozmiarami - jest nieco mniejsza.

Kopiści mają obowiązek nieco zmniejszyć lub zwiększyć kopię - mówi Rolewski. Artysta używał materiałów podobnych do tych, z których korzystał Matejko, a więc płótna lnianego, wysokiej jakości farb olejnych, nie werniksował obrazu. Rolewski zdradził, że domalował pewien szczegół, który nie istnieje na obrazie Matejki. To jest dworzec w Skierniewicach - mówi Rolewski.

Dawniej chodziło to, żeby można było odróżnić kopię od oryginału. I namalowanie takich różnic było obowiązkowe.

Teraz, domalowany dworzec ze Skierniewic ma symbolizować wysiłek tego miasta w sfinansowaniu dzieła, które prawdopodobnie na stałe zagości w PE. Obraz ma być darem dla Parlamentu Europejskiego, ale europarlament musi wyrazić na to zgodę. Na razie trwają rozmowy w tej sprawie.

Jeżeli nic by z tego nie wyszło, obraz i tak pozostanie w Brukseli w Domu Polski Wschodniej, gdzie przez kilka miesięcy będzie można go oglądać.

Rolewski zapowiada, że to jego ostatnia kopia. Teraz chce zająć się swoją własną, oryginalną twórczością. Zapowiada nawet wystawę. Wcześniej Rolewski zasłynął kopią innego obrazu Jana Matejki pt. "Bitwa pod Grunwaldem", której namalowanie zajęło mu 6 lat.

Opracowanie: