Prezydentowa Anna Komorowska weźmie udział w otwarciu tulipanowej wystawy w holenderskim parku - dowiedziała się nasza korespondentka w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. Wystawa poświecona jest Polsce.

Keukenhof to gigantyczny park kwiatowy, gdzie co roku zakwita siedem milionów tulipanów, hiacyntów i krokusów. Już w zeszłym roku zdecydowano, że tematem kwiatowej wystawy w 2012 roku będzie Polska. Ekspozycja zostanie uroczyście otwarta 21 marca. Z tej okazji przygotowano między innymi kwiatowy portret Fryderyka Chopina, koncerty chopinowskiej muzyki oraz tańce ludowe.

Czy jednak w sytuacji, gdy w miejscowości Noordwijk spłonęły dwa polskie samochody, a hakerzy atakują polonijne portale - Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej powinna promować holenderskie tulipany? Zwłaszcza, gdy premier tego kraju Mark Rutte nie zareagował w sprawie ksenofobicznego, dyskryminującego Polaków portalu założonego przez szefa Partii Wolności Geerta Wildersa? Także holenderski minister do spraw imigracji Gerd Leers, który gościł w Warszawie, nie pozostawił wątpliwości - rząd w Hadze nie potępi portalu nienawiści; nie będzie też przeprosin z jego strony. Nic się nie zmieniło - usłyszała w polskiej ambasadzie w Hadze korespondentka RMF FM, gdy zapytała, czy w związku z sytuacją, jaka wytworzyła się w związku z portalem Wildersa, nastąpiły zmiany w programie.

Annemarie Gerards-Adriaansens - rzeczniczka parku Keukenhof - zapewniła przy okazji, że organizatorzy nie chcą mieć nic wspólnego z polityką. Chcemy mówić o Polsce tylko w pozytywny sposób. Wiemy, co robi Wilders, ale my nie chcemy mieć nic wspólnego z polityką - zapewnia Annemarie Gerards-Adriaansens.

"Tulipan to lipa" - nasza odpowiedź na portal nienawiści

W RMF24.pl trwa nasza akcja, będąca odpowiedzią na holenderski portal nienawiści. Na RMF24.pl umieściliśmy żartobliwy plakat protestacyjny z hasłem "Tulipan to lipa". Możecie go ściągać, umieszczać na serwisach społecznościowych. Możecie też wysłać go na przykład do ambasady Holandii lub do szefa Partii Wolności Geerta Wildersa.

W ten sposób możemy uświadomić Holendrom, że ich dobrobyt to także zasługa pracy Polaków oraz tego, że kupujemy holenderskie towary w polskich sklepach. Rezygnacja z tego może Holendrów drogo kosztować. Na ksenofobię - odpowiadamy humorem. I zobaczymy, kto się będzie śmiał ostatni. Jednocześnie podkreślmy, że nasz plakat jest symbolicznym ostrzeżeniem pod adresem działaczy antypolskiej partii w Holandii. Zachęcamy wszystkich, by dalej kupowali tulipany - szczególnie te, które są hodowane w naszym kraju. Polskie tulipany są najpiękniejsze.

Tu możecie ściągnąć plakat "Tulipan To Lipa"

Adres ambasady Holandii w Warszawie: war@minbuza.nl.

Adres założyciela portalu nienawiści Geerta Wildersa: g.wilders@tweedekamer.nl.

Ksenofobiczny portal Partii Wolności działa od początku lutego. Można za jego pośrednictwem składać skargi na imigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym na Polaków. Inicjatywa ugrupowania Geerta Wildersa wywołała oburzenie wśród Polonii i odbiła się szerokim echem w Unii Europejskiej.