Jeszcze dziś ambasadorowie dziesięciu krajów Europy Środkowej podpiszą list otwarty do holenderskich polityków z apelem, by odcięli się od portalu nienawiści uruchomionego przez Partię Wolności. Sama Bruksela nie zamierza na razie pozwać Holandii do Trybunału Sprawiedliwości.

Rzecznik komisarz Vivain Reding, która w piątek ostro skrytykowała portal - podkreślał dzisiaj w rozmowie z korespondentką RMF FM, że ostre słowa komisarz były skierowane do partii a nie do rządu. Bruksela nie zamierza przynajmniej na razie występować do Trybunału.

Według wykładowcy Uniwersytetu w Lejdzie Jorrita Rijpmy można pozwać Holandię do unijnego Trybunału Sprawiedliwości za to, że rząd premiera Marka Rutte nie zapobiega dyskryminacji. Jak podkreśla Rijpma, tego typu portal łamie także zasady unijnej dyrektywy o zakazie dyskryminacji.

Sprawa jest trudna, bo wszyscy kryją się za stwierdzeniem, że portal jest stworzony przez partię polityczną a nie przez holenderski rząd. Jorrit Rijpma uważa, że mimo wszystko można byłoby pozwać Holandię za to, że pozwala na działalność takiego portalu. Wiadomo bowiem, że holenderski rząd nie krytykuje portalu, bo nie chce się narazić Partii Wolności, od której głosów jest uzależniony.

Według ostatnich informacji szefa Partii Wolności Geerta Wildersa na portalu nienawiści pojawiło się już ponad trzydzieści tysięcy donosów na obywateli z Europy Wschodniej pracujących w Holandii.

"Tulipan to lipa" - nasza odpowiedź na portal nienawiści

Od piątku w RMF24.pl trwa nasza akcja - odpowiedź na holenderski portal nienawiści. Na RMF24.pl umieściliśmy żartobliwy plakat protestacyjny z hasłem "Tulipan to lipa". Możecie go ściągać, umieszczać na serwisach społecznościowych. Możecie też wysłać go na przykład do ambasady Holandii lub do szefa Partii Wolności Geerta Wildersa.

W ten sposób możemy uświadomić Holendrom, że ich dobrobyt to także zasługa pracy Polaków oraz tego, że kupujemy holenderskie towary w polskich sklepach. Rezygnacja z tego może Holendrów drogo kosztować. Na ksenofobię - odpowiadamy humorem. I zobaczymy, kto się będzie śmiał ostatni. Jednocześnie podkreślmy, że nasz plakat jest symbolicznym ostrzeżeniem pod adresem działaczy antypolskiej partii w Holandii. Zachęcamy wszystkich, by dalej kupowali tulipany - szczególnie te, które są hodowane w naszym kraju. Polskie tulipany są najpiękniejsze.

Tu możecie ściągnąć plakat "Tulipan To Lipa"

Adres ambasady Holandii w Warszawie: war@minbuza.nl.

Adres założyciela portalu nienawiści Geerta Wildersa: g.wilders@tweedekamer.nl.