Odkrycie międzynarodowej grupy naukowców pozwoli uniknąć problemów z brakiem krwi niezbędnej do transfuzji. Ogłoszono właśnie, że dwa enzymy potrafią zmienić krew grup A, B lub AB, w krew grupy 0, którą można przetoczyć każdemu.

Jak informują duńscy i szwedzcy naukowcy, odkryte enzymy potrafią "oczyścić" czerwone krwinki z węglowodanowych antygenów A lub B. W ten sposób powstaje uniwersalna krew grupy 0, którą można bezpiecznie przetoczyć pacjentowi, nawet nie znając jego własnej grupy krwi. Zdaniem naukowców, odkrycie pomoże w lepszym wykorzystaniu zapasów krwi i zapobiegnie, zdarzającym się wciąż pomyłkom przy transfuzjach.

Pomysł oczyszczania krwi z antygenów nie jest nowy. We wczesnych latach 80. minionego stulecia odkryto w ziarnie kawy enzym, który usuwał antygeny typu B. Jego działanie było jednak na tyle mało efektywne, że nie dało się go wykorzystać na szerszą skalę. Jak pisze w najnowszym wydaniu czasopismo "Nature Biotechnology", nowoodkryty enzym, usuwający antygeny B, działa około tysiąca razy bardziej skutecznie.

Pierwsze testy kliniczne, z wykorzystaniem odkrytych enzymów, już się rozpoczęły. Jeśli ich wyniki będą pomyślne, już za kilka lat może dojść do prawdziwej rewolucji w krwiodawstwie.

Trzeba jednak pamiętać, że nowa metoda nie daje możliwości usuwania z krwi czynnika Rh, dlatego do wytwarzania krwi całkowicie uniwersalnej należałoby korzystać z zapasów pobranych u osób, które antygenu Rh nie mają.