Komisja Europejska poinformowała, że prowadzi rozmowy z firmami Pfizer i BioNTech na temat możliwości zamówienia większej liczby dawek ich szczepionki przeciw Covid-19. Jak dotąd w imieniu Wspólnoty zamówiła 300 mln dawek.

Rzecznik KE Stefan De Keersmaecker poinformował, że Komisja sprawdza, czy istnieje możliwość zamówienia dodatkowych dawek szczepionki od Pfizera i BioNTech.  Komisja nie kupuje szczepionek, jednak w imieniu Unii Europejskiej wraz z państwami członkowskimi prowadzi rozmowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie zamówień. Za zakupy odpowiadają same państwa członkowskie.

Pod koniec grudnia szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że UE zdecydowała o zakupie dodatkowych 100 mln dawek szczepionki BioNTech i Pfizer przeciwko Covid-19.

Było to możliwe dzięki temu, że w 2020 r. Komisja w imieniu Unii podpisała z firmami BioNTech i Pfizer umowę na dostawy 200 mln dawek szczepionki na Covid-19, z opcją rozszerzenia kontraktu o dodatkowe 100 mln dawek.

Dystrybucja pierwszych 200 mln dawek szczepionki COVID-19 ma zostać zakończona w Unii Europejskiej do września 2021 r.

Negocjacje mają zapobiec wojnom o szczepionki

Komisja negocjuje kontrakty z firmami farmaceutycznymi w imieniu UE po to, aby szczepionki były dostarczane do wszystkich państw członkowskich UE, uniemożliwiając tym samym silniejszym krajom negocjowanie zamówień samodzielnie na lepszych warunkach i wypychanie z rynku słabszych.

Szczepionka BioNTech/Pfizer jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji.

Szczepionka przeciw Covid-19 firm BioNTech i Pfizer nosi nazwę Comirnaty. Wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych.

Jak dotąd szczepionka Pfizer-BioNTech jest jedyną dopuszczoną do obrotu w UE. Europejska Agencja Leków ma podjąć decyzję o zatwierdzeniu szczepionki firmy Moderna 6 stycznia.