26 dawek szczepionki na Covid-19 zostało do tej pory zutylizowanych - przyznaje minister Michał Dworczyk z kancelarii premiera. Wylicza, że razem z dzisiejszą dostawą do Polski łącznie dotarło 670 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer. Do tej pory zaszczepionych zostało w Polsce 50 tys. 391 osób. Na razie nie wiadomo, kiedy ruszy akcja powszechnego szczepienia Polaków. Rząd gotowy jest wtedy zaszczepić 3,5-4 mln osób miesięcznie. W tej chwili szczepieni są ludzie z grupy zero, do której należą przede wszystkim pracownicy służby medycznej.

27 grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw Covid-19. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu, zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

Rano w Warszawie wylądowało 360 tys. dawek szczepionki przeciw koronawirusowi.

Dzisiaj do wieczora 200 tysięcy szczepionek dotrze do szpitali węzłowych, które obecnie prowadza szczepienia w grupie 0, czyli lekarze i personel podmiotów prowadzących działalność leczniczą - powiedział Michał Dworczyk z kancelarii premiera.

Do tej pory zaszczepionych zostało w Polsce 50 tys. 391 osób. Minister Dworczyk wylicza, że do końca marca może zaszczepić się około 2,9 mln osób.

Odnosząc się do ostatniego etapu szczepień - powszechnego - to zapewnił, że punkty szczepień "pokrywają całą populację", a ich teoretyczna zdolność do szczepienia pozwalałaby na szczepienie 3,5-4 mln osób miesięcznie. Przyznał też, że "nie wszystko jest po stronie polskiego rządu", a "jedną ze zmiennych, na które rząd nie ma wpływu, jest dostawa szczepionek" związana z ograniczoną liczbą dawek preparatu.

Według szefa KPRM, jeżeli chodzi o obecne tempo szczepień, jesteśmy "w średniej światowej". Minister zdrowia Adam Niedzielski w Porannej rozmowie w RMF FM tłumaczył to tym, że za nami jest "okres niereprezentatywny" - czyli świąteczno-noworoczny. Wszyscy są na urlopach i budowanie jakiś rankingów mija się z celem  - oświadczył.

Od dziś dane o zaszczepionych będę raportowane: na razie "w trybie uproszczonym", a od 15 stycznia, gdy ruszą zapisy, na stronie internetowej "Szczepimy się".

Jednocześnie zdementował, jakoby marnowały się duże ilości szczepionki. To są kłamstwa - 26 dawek szczepionki zostało zutylizowane. Z tych ponad 50 tysięcy szczepionek, które wykonano, wyłącznie 26 dawek musiało być zutylizowanych - poinformował. 

Niedzielski o przywilejach dla szczepionych: Analizujemy, którymi obostrzeniami nie będą objęci

W Porannej rozmowy w RMF FM nasz dziennikarz Robert Mazurek pytał ministra zdrowia o jego słowa o wprowadzeniu specjalnych przywilejów dla zaszczepionych na Covid-19. 

"To chyba jest jakaś misinterpretacja" - stwierdził Adam Niedzielski. "Jest taki kierunek myślenia o tym, żeby zastanowić się, czy szczepienie powinno dawać możliwość na przykład nie bycia objętym obostrzeniami. To już jest pewne uprzywilejowanie" - tłumaczył gość RMF FM. 

Ministerstwo teraz analizuje, które obostrzenia mogłyby być zdjęte. "Nie ma sensu, żeby byli obejmowani kwarantanną po kontakcie z osoba chorą czy osoba wracającą z jakiegoś obszaru, który jest objęty dużą liczbą zakażeń. To nie ma sensu, żeby ich to obejmowało" - mówił.

Szczepienia na Covid-19. Kto następny?


W kolejnym etapie - prawdopodobnie w ostatnim tygodniu stycznia - zaszczepieni zostaną seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele, a także żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR oraz GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.

Każdy dostanie zaproszenie na szczepienie na Covid-19

Zapis na szczepienia ruszą 15 stycznia. Rejestracji będzie można dokonać poprzez specjalną infolinię, u lekarza POZ, poprzez stronę internetową lub Internetowe Konto Pacjenta.

Proces powszechnych szczepień rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 roku. Dokładne daty dla poszczególnych grup wiekowych będą jeszcze podane przez resort zdrowia.

Każdy dostanie e-zaproszenie na szczepienie, które będzie ważne przez 60 dni. Zaproszenia będą generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd.). Ponadto lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Gdzie będzie można się zaszczepić na Covid-19?

Szczepionka będzie bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19: w przychodniach Państwowej Opieki Zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych, u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę, w mobilnych zespołach szczepiących, w szpitalach, w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych oraz w przypadku osób obłożnie chorych - w domach.

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent dostanie też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Zaświadczenia będą wydawane po zaszczepieniu pełnym cyklem szczepienia, tj. w przypadku, gdy będzie ono dwudawkowe - po zaszczepieniu drugą dawką szczepionki.