W ciągu 15 minut izraelskie myśliwce dziesięć razy wycelowały w pas startowy międzynarodowego lotniska w Bejrucie i wystrzeliły. Pociski trafiły w zbiorniki z paliwem. Jak donoszą agencje nikomu nic się nie stało. Ostrzelane lotnisko jest od trzech dni zamknięte.

Od dwóch dni trwa masowa ewakuacja obcokrajowców z Libanu. Szwedzi, Włosi, Brytyjczycy, Duńczycy, Holendrzy - wszyscy wracają do swoich krajów. Polacy za dwa dni mają się zgłosić do naszej ambasady w Bejrucie. Nasz MSZ ma ewakuować 150 Polaków: Organizowany jest konwój autokarowy, który bocznymi, dostępnymi, w miarę bezpiecznymi drogami lokalnymi będzie jechał w kierunku granicy z Syrią. O opuszczenie południowych terytoriów Libanu Izrael prosi samych Libańczyków. Zapowiada jednocześnie kolejne ataki na tę część kraju.

W izraelskich atakach na południu Libanu zginęło dzisiaj 8 Kanadyjczyków - potwierdza minister spraw zagranicznych Kanady. Zabici mieli podwójne - kanadyjskie i libańskie obywatelstwo. Odpalona z samolotu rakieta trafiła w budynek mieszkalny. Wiadomo też, że sześć kolejnych osób jest w stanie krytycznym.

Do zawieszenia broni i uwolnienia porwanych przez Hezbollah i Hamas trzech izraelskich żołnierzy wezwała specjalna delegacja ONZ, wysłana do Bejrutu przez sekretarza generalnego, Kofi Annana. Apelują o to też zebrani w Petersburgu przywódcy państw grupy G8. Wydali w tej sprawie specjalne oświadczenie. Przejrzał je moskiewski korespondent RMF Andrzej Zaucha:

Na oświadczenie zareagowały już władze Izraela - z zadowoleniem witając sformułowanie, że winę za rozpętanie przemocy ponoszą ekstremiści.

Konieczne jest doprowadzenie do izolacji ekstremistów i opracowanie sposobów na wprowadzenie w życie zapisów rezolucji ONZ numer 1559. Jej celem jest ochrona suwerenności Libanu i rozbrojenie bojówek, które działają na terenie tego kraju - mówiła Condoleeza Rice, szefowa dyplomacji Stanów Zjednoczonych. Niewykluczone że to właśnie ona pojedzie wkrótce na Bliski Wschód, by negocjować sposoby zakończenia konfliktu.

Rezolucja 1559, o której mówiła Rice, zakłada też rozszerzenia kontroli wojska libańskiego na terytorium całego kraju. O pomoc w tym - apelował wczoraj premier Libanu.

Wcześniej liderzy siedmiu najbogatszych państw świata i Rosji zażądali uwolnienia izraelskich żołnierzy, porwanych przez bojowników Hezbollahu i wstrzymania ognia - to apel i do Hezbollahu i do Izraela.Izrael ma prawo do obrony, ale powinien powstrzymać się przed gwałtownymi działaniami i pamiętać o konsekwencjach - tak w specjalnym wspólnym oświadczeniu piszą przywódcy grupy G8, którzy zebrali się w Petersburgu.

To stanowisko w imieniu grupy G8 przekazał kanclerz Niemiec. Angela Merkel zaproponowała, żeby do Libanu jak najszybciej pojechały dodatkowe oddziały wojskowych sił obserwacyjnych. O natychmiastowe rozbrojenie libańskich bojówek i pomoc libańskiemu rządowi w objęciu władzy na całym krajem na specjalnej konferencji prasowej apelował Prezydent Francji Jacques Chirac.