Kobieta na banknocie dwudziestodolarowym? W USA ruszyła kampania, która ma przekonać, że już czas, by na amerykańskich pieniądzach oprócz mężczyzn - były też kobiety.

W przeszłości na jednodolarówce był wizerunek Pierwszej Damy Marthy Washington, ale był on drukowany tylko do 1895 roku.

Wiele kobiet podkreśla, że w historii Stanów Zjednoczonych jest wiele pań, które odegrały ważne role. Szanse na pojawienie się na banknocie ma 15 zasłużonych dla USA kobiet w tym na przykład Eleanora Roosevelt. To amerykańska działaczka na rzecz praw człowieka, dyplomatka, publicystka. Była też żoną 32. prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Delano Roosevelta.

W internecie już trwa głosowanie w tej sprawie. Można wyrazić swoją opinię na temat tego, która z pań zasłużyła na zaszczyt pojawienia się na banknocie. Akcję prowadzi stowarzyszenie Women on 20s.

Organizacja już zapowiedziała, że po zakończeniu głosowania swoją propozycję przedstawi Departamentowi Skarbu oraz Białemu Domowi. Banknot mógłby trafić do obiegu w 2020 roku.

(abs)