Jedno szczepienie przeciwko świńskiej grypie może wystaczyć - orzekła Komisja Europejska w oparciu o zalecenia ekspertów. To oznacza, że będzie można zaszczepić znacznie więcej ludzi w krótszym czasie.

Początkowo każda z trzech dopuszczonych do użytku na unijnym rynku szczepionek (Focetria, Pandemrix i Celvapan) miała być skuteczna dopiero po drugiej dawce. Teraz KE zezwoliła na pojedynczą dawkę Focetrii i Pandemrixu w przypadku osób między 18. a 60. rokiem życia. Dzieci w wieku co najmniej 9 lat mogą być jednokrotnie szczepione Focetrią, zaś od 10 lat - Pandemrixem. Tę ostatnią szczepionkę moża także stosować jednokrotnie u osób w wieku ponad 60 lat.

Kampanie szczepień prowadzone przez kraje UE objęły dotąd około 5 milionów osób. KE twierdzi, że szczepienia są najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się grypy A/H1N1. Decyzje o tym, czy w ogóle podawać szczepionkę, należą do władz krajowych. We wtorek w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów zdrowia państw Unii Europejskiej w sprawie walki z nową grypą. Polskę będzie reprezentować minister Ewa Kopacz.

Wirus grypy A/H1N1 pojawił się w kwietniu. Jest to nowy szczep – mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów. Objawy nowej grypy są podobne do tych towarzyszących sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.