Polska nie przeszkadza w rozmowach między Rosją i Stanami Zjednoczonymi na temat planów instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie – oświadczył w niedzielę rosyjski wicepremier. Siergiej Iwanow spotkał się z amerykańskim wiceprezydentem Joe Bidenem w czasie 45. Międzynarodowej Konferencji o Bezpieczeństwie w Monachium.

Od początku było jasne, że wszystkie kwestie będą dyskutowane przez Rosję i Stany Zjednoczone - dodał wicepremier, który przed spotkaniem z Bidenem oznajmił, że bardzo pozytywnie ocenia deklarację amerykańskiego wiceprezydenta, iż Waszyngton będzie konsultować się z Moskwą w sprawie swojego systemu obrony przeciwrakietowej.

Siergiej Iwanow przypomniał również, że Rosja ma dla Amerykanów propozycję współpracy w tej kwestii. Program mógłby obejmować użytkowanie istniejącej infrastruktury technicznej, którą dysponuje Rosja - w szczególności zaś urządzeń radarowych na rosyjskim południu, zdolnych do wykrywania rakiet startujących z Bliskiego Wschodu i z rejonu Oceanu Indyjskiego, a także utworzenie wspólnych centrów informacji, gdzie Rosja i USA mogłyby wymieniać się informacjami na równych prawach - stwierdził:

Podczas pobytu w Monachium Iwanow rozmawiał również z sekretarzem generalnym NATO Jaapem de Hoop Schefferem. Szczegółów spotkania nie ujawniono. Był to jednak pierwszy kontakt pomiędzy Moskwą i Sojuszem po ubiegłorocznej wojnie na Kaukazie.