Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad oznajmił, że jego kraj nie będzie z nikim negocjował na temat swoich "zdefiniowanych i legalnych praw nuklearnych". W tej kwestii Iran jest gotów do współpracy tylko z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA).

Prezydent dodał, że Iran uzyskał pełną wydajność całego cyklu produkcji paliwa nuklearnego, czyli od pozyskiwania rudy uranu poprzez jej wzbogacanie aż do uzyskania plutonu.

Z naszego punktu widzenia irański problem nuklearny jest zamknięty. To jest wielkie zwycięstwo Islamskiej Republiki Iranu - powiedział w piątek Ahmadineżad.

Wiarygodność wypowiedzi irańskiego prezydenta ewidentnie potwierdziły informacje francuskich dyplomatów, według których Iran wkrótce dysponować będzie 3 tysiącami wirówek do wzbogacania uranu i tym samym uzyska zdolność produkcji paliwa nuklearnego na skalę przemysłową.

Wbrew światowym opiniom Teheran twierdzi, że jego program nuklearny posiada przede wszystkim charakter pokojowy i ma na celu zaspokojenie potrzeb energetycznych kraju. Inaczej wnioskuje społeczność międzynarodowa, a zwłaszcza USA i Unia Europejska, które podejrzewają, że program w głównie zmierza do uzyskania broni nuklearnej.