Zakaz palenia papierosów w lokalach publicznych obowiązuje od dziś w Holandii. Co ciekawe, nadal wolno palić marihuanę - dozwolone jest to w tak zwanych cofeeshopach, czyli miejscach, gdzie sprzedaje się maksymalnie pięć gramów tego narkotyku na osobę.

Ustawa antynikotynowa weszła w Holandii w życie w styczniu 2004 r. Jednak sektor restauracyjny - do którego należą także słynne narkotykowe coffeeshops - uzyskał zwłokę w dostosowaniu się do niej, by mieć więcej czasu na stworzenie specjalnych przestrzeni

dla palaczy i udoskonalić wentylację.

Dlatego też dopiero od północy nie można palić ani w kawiarniach, ani barach, ani na dyskotekach, ani w restauracjach, ani w żadnych placówkach kulturalnych, a tylko na tarasach na świeżym powietrzu.

Aby uniknąć kosztownego tworzenia tarasów dla palaczy, coffeeshopy często decydują się na inne rozwiązanie problemu: kupują waporyzatory, które sprawiają, że podczas palenia mieszanki marihuany z tytoniem dym tytoniowy nie przedostaje się do powietrza.

Z kolei w Wielkiej Brytanii opublikowano sondaż, z którego wynika, że od wprowadzenia rok temu rygorystycznego zakazu palenia z nałogiem rozstało się ponad czterysta tysięcy Brytyjczyków. Zobacz film AFP [wersja polska]:

[film:139416.flv]