Nie będziemy bezczynnie przyglądać się, jak Korea Północna rozbudowuje swoją zdolność do niszczenia celów w Azji czy Stanach Zjednoczonych - mówi amerykański sekretarz obrony Robert Gates. Najnowsze zdjęcia szpiegowskie pokazują bowiem, że Phenian przygotowuje się prawdopodobnie do kolejnego testu rakiety dalekiego zasięgu.

Zdjęcia satelitarne sugerują, że w pobliżu fabryki broni w Phenianie przygotowywany jest transport kolejnej trójczłonowej rakiety. Aktywność widać również w miejscu, z którego do tej pory startowały pociski dalekiego zasięgu. Dlatego też uzasadnione jest podejrzenie, że być może za chwilę świat usłyszy o kolejnym teście rakietowym.

Według źródeł wywiadowczych, Koreańczycy z Północy będą gotowi najwcześniej za dwa tygodnie. Być może test będzie odpowiedzią na najnowszą rezolucję ONZ, która ma wprowadzić dodatkowe sankcje. Mówi się o zakazie handlu elementami uzbrojenia, embargu na towary luksusowe i kontroli statków morskich, płynących do Korei Północnej. Phenian ostrzegał ostatnio, że takie inspekcje wywołają wojnę.