Białucha arktyczna zostanie przeniesiona do śluzy ze słoną wodą w pobliżu morza - poinformowała organizacja broniąca środowiska morskiego Sea Shepherd France. Waleń od tygodnia uwięziony jest w Sekwanie, eksperci alarmują, że pogarsza się jego stan zdrowia.

Lokalna prefektura podała, że operacja przeniesienia walenia zostanie podjęta we wtorek wieczorem.

Niedożywiona białucha została po raz pierwszy zauważona w Sekwanie w zeszłym tygodniu. Białuchy zwykle pływają w wodach arktycznych. Nie wiadomo, dlaczego zwierzę wpłynęło do Sekwany.

Transport czterometrowego wieloryba niesie ze sobą ryzyko, Sea Shepherd podkreśla jednak, że zwierzę nie może dłużej przebywać w ciepłej, słodkiej wodzie rzeki.

Szefowa Sea Shepherd na Francję Lamya Essemlali wyjaśniła, że przeniesienie walenia, który prawdopodobnie jest chory, do słonej wody pozwoli na podjęcie leczenia.

Wcześniejsze próby karmienia białuchy żywymi pstrągami nie powiodły się, chociaż lokalne władze poinformowały, że wykazała ona oznaki poprawy po otrzymaniu witamin i antybiotyków

Pod koniec maja ciężko chora orka przepłynęła dziesiątki kilometrów w górę Sekwany i zmarła po nieudanych próbach sprowadzenia jej z powrotem do morza.