Muzułmańscy ekstremiści zagrozili atakami w Austrii i Niemczech, jeśli kraje te nie wycofają swoich wojsk z Afganistanu. Tak wynika z oświadczenia nagranego na wideo, które pojawiło się na stronach internetowych używanych przez bojowników powiązanych z Al-Kaidą.

Austria zawsze była jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie, żyjącym z turystyki i w lecie i w zimie. Ale jeśli nie wycofa swoich oddziałów z Afganistanu, może znaleźć się na celowniku - powiedział spiker.

Autentyczności wideo nie udało się zweryfikować; przygotował je Głos Kalifatu (Sawt Al-Khilafa) - telewizja założona we wrześniu 2005 r. przez iracką gałąź Al-Kaidy.

Kanclerz Austrii Alfred Gusenbauer zapewnił, że społeczeństwo nie ma powodów do niepokoju, a cała sytuacja jest badana z największą uwagą. Rzecznik niemieckiego MSW Stefan Kaller powiedział, że wideo jest badane przez ekspertów i na razie resort nie poda swojej oceny tego materiału.

2700 niemieckich żołnierzy służy w Afganistanie w ramach sił ISAF pod dowództwem NATO. Austria ma jedynie czterech oficerów w Afganistanie. Przebywają oni w rejonie stolicy kraju, Kabulu.