Rosyjskie embargo na mięso i produkty roślinne trwa już niemal dwa lata. Prawie rok temu zmusiliśmy Komisję Europejską, by rozmawiała z Moskwą w naszym imieniu. W związku z embargiem zawetowaliśmy rozmowy Brukseli z Moskwą o nowym partnerstwie. Od tego czasu nic się nie zmieniło.

Polscy eksporterzy nadal nie mogą eksportować do Rosji. O perspektywach zmian, reporter RMF FM rozmawiał z przedstawicielem rosyjskiego rządu Nikołajem Zachmatowem. Jego odczucie jest następujące – od czasu polskiego weta zapał do uregulowania sytuacji, delikatnie mówiąc osłabł: Te problemy nie są już drażliwe. One nikogo już po stronie polskiej nie interesują i nie niepokoją.

Czy niepokoją Komisję Europejską? Rosja przedstawiła pod koniec kwietnia własny plan rozwiązania tego problemu. Do dnia dzisiejszego żadnych kontaktów na ten temat między Rosją a Komisją nie było.

Po prawie półrocznym milczeniu jest jednak iskierka nadziei. Dziś pierwszy raz od wprowadzenia embarga, do stołu mają zasiąść unijni i rosyjscy eksperci. Będą rozmawiać o jakości polskich produktów pochodzenia roślinnego.