​Szef Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Michel powtórzył apel UE do władz Rosji o uwolnienie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i przeprowadzenie przejrzystego śledztwa w sprawie zamachu na niego.

Cytat

Z myślą o posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 25 i 26 marca w poniedziałek odbyła się rozmowa telefoniczna przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. Prezydenci omówili stosunki między UE a Rosją. Przewodniczący Michel wyraził pogląd, że stosunki UE-Rosja są na niskim poziomie. (...) Obecnie w wielu obszarach nie ma zgody
- czytamy w komunikacie

Rada poinformowała, że z perspektywy UE stosunki z Rosją mogą poprawić się tylko przy określonych warunkach. 

Musi nastąpić postęp w takich kwestiach, jak:

- wdrażanie porozumień mińskich dotyczących konfliktu na wschodniej Ukrainie, 

- powstrzymanie ataków hybrydowych i cyberataków na państwa członkowskie 

- oraz poszanowanie praw człowieka.

W tym kontekście podniesiona została sprawa Aleksieja Nawalnego. Charles Michel powtórzył apel UE do władz rosyjskich o zwolnienie pana Nawalnego i przeprowadzenie przejrzystego śledztwa w sprawie zamachu na niego - czytamy w komunikacie. 

Michel i Putin wymienili również poglądy na temat pandemii Covid-19, szczepionek oraz kwestii regionalnych i globalnych. 

O samej kwestii koronawirusa Michel rozmawiał też z Ngozi Okonjo-Iweala, ekonomistką Banku Światowego.

Rozmawiałem z dr Okonjo-Iweala o tym, jak Światowa Organizacja Handlu (WTO) może pomóc w walce z pandemią Covid-19, wspierać trwałe ożywienie i równe szanse - czytamy we wpisie na Twitterze szefa Rady Europejskiej.

Charles Michel dodał, że Unia Europejska nie będzie szczędzić środków, ani wysiłków, aby wzmocnić i zreformować WTO.