Przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi jest gotowa do współpracy z rządzącą krajem juntą – wynika z oświadczenia, które upublicznił specjalny wysłannik ONZ do Birmy Ibrahim Gambari.

Suu Kyi z zadowoleniem przyjęła przekazaną przez Gambariego propozycję spotkania z przedstawicielem junty na rozmowy z opozycją, ministrem Aung Kyi. W interesie państwa jestem gotowa do współpracy z rządem, by powiódł się ten proces dialogu - głosi oświadczenie przywódczyni birmańskiej Narodowej Ligi na rzecz Demokracji, która z ostatnich osiemnastu lat dwanaście spędziła w areszcie domowym.

W środę wojskowe władze Birmy oficjalnie odrzuciły propozycję w sprawie zorganizowania trójstronnego spotkania wysłannika ONZ, Aung San Suu Kyi i generała Aung Kyi. Oceniono, że inicjatywa oznacza ingerencję w wewnętrzne sprawy kraju i Birma nie ugnie się pod presją wielkich mocarstw.

Zdaniem Gambariego spotkanie mogłoby przyczynić się do rozwiązania kryzysu politycznego w tym kraju po brutalnym zdławieniu przez władze wrześniowych demonstracji opozycji i mnichów buddyjskich.