Maryja Kalesnikawa, więźniarka polityczna, skazana na 11 lat więzienia, przeszła operację w szpitalu w Homlu, do którego została przewieziona z kolonii karnej - informują współpracownicy działaczki. Nie ma oficjalnego komunikatu ze strony administracji więziennej lub władz w Mińsku.

Masza została przywieziona do szpitala z problemem chirurgicznym i zoperowana w poniedziałek. Teraz jej stan jest stabilnie ciężki, poprawia się. Jutro powinna zostać przeniesiona na oddział chirurgii - napisano na telegramowym kanale sztabu Wiktora Babaryki, prowadzonym przez współpracowników Kalesnikawej.

Niezależny portal Zierkało podał, powołując się na źródła informację, że kobieta trafiła do szpitala z powodu problemów z żołądkiem. Oficjalnie nie udało się tej informacji potwierdzić.

Okropne wieści. Nasza droga Maszo, wszyscy mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Drodzy Białorusini, jeśli macie jakieś informacje ze szpitala ratunkowego w Homlu, proszę podzielcie się nimi z dziennikarzami. Nie pozwólcie reżimowi zamilczeć stanu zdrowia Kalesnikawej - napisała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

 

Wcześniej białoruscy opozycjoniści informowali, że adwokat Kalesnikawej Władimir Pyłczenko trzykrotnie nie został dopuszczony do widzenia się z klientką.

Kilka dni wcześniej współpracownicy więzionej aktywistki informowali, że w kolonii karnej kobieta trafiła do karceru.

Represje Mińska wobec Kalesnikawej

40-letnia Kalesnikawa była pracowniczką sztabu Wiktara Babaryki, którego nie dopuszczono do startu w wyborach w 2020 r., a później skazano na 14 lat więzienia za rzekome malwersacje finansowe.

Po aresztowaniu Babaryki w czerwcu 2020 r. Kalesnikawa dołączyła do ekipy kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanowskiej, która po wyborach została zmuszona do emigracji.

Kalesnikawa została zatrzymana 7 września 2020 r. Podczas próby wywiezienia za granicę miała zniszczyć swój paszport.

Od chwili zatrzymania nie wyszła na wolność. W ub. roku została skazana na 11 lat więzienia za "wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego, zmowę w celu przejęcia władzy w kraju, utworzenie organizacji ekstremistycznej". Jest więźniarką polityczną.