Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje o odpowiedzi Białorusi na sankcje ogłoszone przez kraje zachodnie. To m.in. zakaz wwozu towarów i osób, ograniczenia dla linii lotniczych oraz pogłębienie integracji z Rosją. W ubiegłym tygodniu nowe sankcje ogłosiły Unia Europejska, USA, Wielka Brytania i Kanada.

"Rząd Białorusi podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu wwozu na terytorium Białorusi szeregu towarów, które pochodzą z krajów stosujących nielegalne białoruskie sankcje" - wskazano komunikacie białoruskiego MSZ. Jak dodano, stosowne rozporządzenie zostanie podpisane w najbliższym czasie.

Ponadto zapowiedziano ograniczenia wobec linii lotniczych państw UE i Wielkiej Brytanii, które mają mieć "charakter analogiczny" jak sankcje zastosowane wobec białoruskich państwowych linii Belavia.

W ramach reakcji na sankcje krajów zachodnich resort dyplomacji zapowiedział również "rozszerzenie listy osób, dla których wjazd na terytorium Białorusi i Państwa Związkowego (Białorusi i Rosji) będzie zakazany".

Pogłębiona integracja z Rosją

"Jednym z najważniejszych kroków" ma być "kontynuacja realizacji programów związkowych i pogłębienia integracji gospodarczej z Federacją Rosyjską, a także budowanie mocnych więzi gospodarczych z partnerami z Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej" i krajami Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Zapowiedziano również szereg innych kroków "o charakterze niepublicznym".

W komunikacie zaznaczono, że działania Białorusi mogą być odwołane, "jeśli kraje lub grupy krajów zrezygnują z logiki czasów zimnej wojny i powrócą do konstruktywnej współpracy".

W ubiegły czwartek UE uchwaliła kolejny pakiet sankcji wobec Białorusi. Restrykcje polegają na zakazie wjazdu do UE i zamrożeniu aktywów. Obejmują one ok. 30 osób i podmiotów zaangażowanych w represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i sprowadzanie migrantów na Białoruś. Dotyczą m.in. linii lotniczych Belavia. Wprowadzenie nowych sankcji ogłosiły również Wielka Brytania, USA i Kanada.