Wieloletnia liderka birmańskiej opozycji, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, a obecnie faktyczna przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi została w czwartek formalnie wykluczona z grona laureatów Nagrody im. Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski.

Decyzję taką podjęła konferencja przewodniczących PE.

Parlament Europejski podkreślił w komunikacie, że krok ten jest odpowiedzią na zaniechania Aung San Suu Kyi i akceptację przez nią trwających zbrodni przeciwko muzułmańskiej mniejszości Rohingja w jej kraju.

W sierpniu 2017 roku ponad 740 tys. Rohingjów uciekło z zamieszkanej w większości przez buddystów Birmy po ofensywie wojskowej dokonanej w odwecie za ataki rebeliantów z Arakańskiej Armii Zbawienia Rohingjów (ARSA) na posterunki policji i bazę wojskową.

Prześladowani przez birmańskie siły zbrojne i buddyjskie milicje uciekinierzy znaleźli schronienie w wielkich prowizorycznych obozach dla uchodźców w sąsiednim Bangladeszu.

Masowe zabójstwa i gwałty zbiorowe

Z ustaleń misji rozpoznawczej ONZ wynika, że podczas ucieczki Rohingjowie padali ofiarą masowych zabójstw oraz gwałtów zbiorowych, dokonywanych przez birmańskie wojsko. Działania władz Birmy wobec Rohingjów spotkały się z powszechnym potępieniem na świecie.

Aung San Suu Kyi publicznie odrzuciła zarzuty o zbrodnie ludobójstwa popełnione przez armię, przyznając jednocześnie, że mogło dość do użycia niewspółmiernej siły.

W 1990 roku Parlament Europejski przyznał Aung San Suu Kyi, wówczas przywódczyni birmańskiej opozycji, Nagrodę im. Sacharowa za ucieleśnienie walki o demokrację. Rok później otrzymała ona Pokojową Nagrodę Nobla. Aung San Suu Kyi jest obecnie szefową rządu Birmy.