Brytyjski poseł David Amess z rządzącej Partii Konserwatywnej został zamordowany dziś po południu w swoim okręgu wyborczym. 25-letni sprawca, który zadał mu kilka ciosów nożem, został aresztowany - podała policja hrabstwa Essex.

Do zdarzenia doszło w miejscowości Leigh-on-Sea w miejscowym kościele metodystów, gdzie 69-letni Amess przyjmował wyborców ze swojego okręgu.

W piątki, gdy Izba Gmin zazwyczaj nie obraduje, brytyjscy posłowie spotykają się w swoich okręgach z wyborcami, którzy mogą przyjść i podzielić się nurtującymi ich sprawami. Zwykle na takich dyżurach poselskich nie ma żadnych szczególnych środków bezpieczeństwa i nie trzeba wcześniej się na nie umawiać, ani rejestrować wizyty.

Jak relacjonują media, młody mężczyzna, który przyszedł na dyżur poselski Amessa, zadał mu kilka ciosów nożem. W wyniku odniesionych obrażeń Amess zmarł na miejscu zdarzenia. Sprawca został aresztowany i policja poinformowała, że nie poszukuje nikogo innego w związku z tym zabójstwem. 

Amess był jednym z najstarszych stażem brytyjskich posłów. W Izbie Gmin zasiadał od 1983 roku, z czego od 1997 roku reprezentował okręg Southend West w południowo-wschodniej Anglii. Był zdeklarowanym eurosceptykiem i przed referendum w 2016 roku poparł brexit. Był konserwatystą w sprawach społecznych - aktywnie opowiadał się przeciw aborcji oraz głosował przeciw uznaniu małżeństw jednopłciowych - ale też aktywnie bronił praw zwierząt. Choć nigdy nie pełnił stanowiska ministerialnego, cieszył się powszechnym szacunkiem w Izbie Gmin. Był żonaty i miał piątkę dzieci.

Śledztwem kieruje jednostka antyterrorystyczna

Śledztwem w sprawie zabójstwa Davida Amessa będą kierować funkcjonariusze z jednostki antyterrorystycznej, którzy ustalą, czy motywem działania sprawcy mogłyby być pobudki terrorystyczne - poinformowała policja hrabstwa Essex. 

Komendant policji hrabstwa Ben-Julian Harrington zastrzegł, że śledztwo jest na bardzo wstępnym etapie i na razie nie można wykluczać żadnego scenariusza. W przekazanym komunikacie nie ujawnił nic na temat sprawcy, poza potwierdzeniem, że 25-letni mężczyzna został od razu zatrzymany na miejscu zdarzenia. Powiedział też, że policja jest w posiadaniu noża użytego w czasie zbrodni.

Z kolei stacja Sky News, powołując się na źródła, podała, że mężczyzną aresztowanym w związku z zabójstwem Davida Amessa jest obywatel Wielkiej Brytanii pochodzenia somalijskiego.

"Wstrząsająca wiadomość"

Hołd zamordowanemu posłowi i kondolencje jego rodzinie składają politycy ze wszystkich partii. "Wspaniały, pełen zdrowego rozsądku polityk i niebywały działacz o wielkim sercu i ogromnej hojności ducha - także wobec tych, z którymi się nie zgadzał. Żegnaj mój przyjacielu" - napisał zastępca premiera Dominic Raab.

"Przerażająca i głęboko wstrząsająca wiadomość. Myślę o Davidzie, jego rodzinie i jego asystentach" - napisał lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer. W podobnym tonie wypowiedzieli się już niemal wszyscy członkowie rządu, a także szefowie rządów Szkocji i Walii oraz liderzy pozostałych partii politycznych.

Kolejne zabójstwo

To drugie zabójstwo brytyjskiego posła w ostatnich latach. W czerwcu 2016 roku na kilka dni przed referendum w sprawie brexitu w swoim okręgu zamordowana została laburzystowska posłanka Jo Cox. Brandon Cox, wdowiec po zamordowanej posłance, napisał na Twitterze, że wraz z zabójstwem Amessa "wszystko raz jeszcze się pojawiło".

W związku z okolicznościami dzisiejszego zabójstwa brytyjskie media stawiają pytania, czy dostęp do posłów, zwłaszcza podczas piątkowych dyżurów w ich okręgach, nie jest zbyt łatwy.