W dokumencie przyjętym przed przyszłotygodniowym szczytem w sprawie nowego traktatu Unii Europejskiej nie ma nic o zmianach w kwestionowanym przez Polskę systemie podejmowania decyzji w Radzie Unii.

Polska nie odpuszcza i nadal przekonuje do swojego zdania - dziś do Warszawy przyjedzie hiszpański premier Jose Luis Zapatero.

Po wczorajszej wizycie prezydenta Francji może nastąpić przełom. Według Rzeczpospolitej Nicolas Sarkozy złożył naszym władzom ofertę kompromisu w sprawie wzmocnienia pozycji Polski w Unii. Szczegółów żadna ze stron nie ujawnia.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział, że po rozmowach z prezydentem Lechem Kaczyńskim lepiej rozumie polskie stanowisko przed przyszłotygodniowym szczytem UE. czytaj więcej

Prezydent Sarkozy deklarował rozumienie, zachęcał do wzięcia pełnej odpowiedzialności za los Europy. Prezydent Kaczyński deklarował chęć dalszych rozmów i negocjacji, ale raczej na naszych warunkach: Polska nie chce być sama, ale takie przekonanie, że Polska się przestraszy jest przekonaniem, które ma słabe podstawy w rzeczywistości.