Amerykanin Edward Snowden został jednym z laureatów Nagrody Right Livelihood Award, zwanej alternatywnym Noblem - podała w Sztokholmie fundacja przyznająca to wyróżnienie. "Za odwagę i umiejętności, jakimi się wykazał, ujawniając bezprecedensowy zakres nadzoru państwa poza demokratyczną kontrolą."

„Na ochotnika zgłosiłbym się do więzienia, jeżeli miałoby to służyć dobrym celom” – mówi w rozmowie z amerykańskim magazynem „Wired” Edward Snowden, były współpracownik wywiadu USA ścigany za ujawnienie tajnych informacji dotyczących masowej inwigilacji. „Bardziej niż o siebie, troszczę się o mój... czytaj więcej

Amerykanin otrzyma nagrodę honorową Right Livelihood Award wspólnie z redaktorem naczelnym "Guardiana" Alanem Rusbridgerem, który zdecydował o publikacji rewelacji Snowdena.

Pozostałymi laureatami są obrońcy praw człowieka: Pakistanka Asma Jahangir oraz Basil Fernando z Hongkongu, a także amerykański ekolog Bill McKibben.

Organizatorom wymówiono lokal

O tegorocznych nagrodach Fundacja Right Livelihood poinformowała niespodziewanie na swojej stronie informacyjnej. Konferencja miała się odbyć w czwartek w międzynarodowym centrum prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ale w ostatniej chwili "ze względów bezpieczeństwa" organizatorom wymówiono lokal. Według przedstawicieli fundacji miało się to stać po przekazaniu MSZ nazwisk tegorocznych laureatów.

Szwedzkie media przypominają, że władze Szwecji wiosną tego roku wykreśliły Snowdena z listy gości zaproszonych na międzynarodową konferencję o internecie w Sztokholmie.

Wręczenie nagród Right Livelihood Award odbywa się co roku w grudniu w Riksdagu, szwedzkim parlamencie. Na razie nie wiadomo, czy tym razem uroczystość odbędzie się w tym miejscu.

Nagrody fundacji Right Livelihood przyznawane są od 1985 roku osobom lub organizacjom, których dorobek nie znajduje uznania wśród członków komitetów noblowskich. Alternatywnego Nobla ustanowił w 1980 roku szwedzko-niemiecki filantrop Jakob von Uexkull.

Snowden, były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), jest ścigany przez władze USA, które chcą wytoczyć mu proces o zdradę. W 2013 roku uciekł z USA do Rosji, gdzie uzyskał czasowy azyl. Przedtem ujawnił tajne informacje o masowej inwigilacji zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym liderów państw sojuszniczych. 

(acz)