Komisja Europejska ogłosiła strefę buforową w części województw wschodniej Polski. Za "skażone afrykańskim pomorem świń" uznała: połowę województwa podlaskiego, jedną czwartą lubelskiego i jeden powiat w województwie mazowieckim. Są to tereny położone w odległości 30-40 km od granicy z Białorusią i Litwą.

- w województwie podlaskim: powiat sejneński, w powiecie augustowskim okręgi miejskie Płaska, Lipsk i Sztabin, powiat sokólski, w powiecie białostockim okręgi miejskie Czarna Białostocka, Supraśl, Zabudów, Michałowo i Gródek, powiaty hajnowski, bielski i siemiatycki,

- w województwie mazowieckim: powiat łosicki,

- w województwie lubelskim: powiaty bialski i włodawski.

Unijne embargo na tych terenach oznacza  zakaz wywozu świń, nasienia, komórek jajowych, zarodków i mięsa wieprzowego. Zgodnie z decyzją, trzeba będzie również sporządzić spis wszystkich świń (np. przeprowadzić kolczykowanie) i zagwarantować odizolowanie hodowli trzody chlewnej od dzików. Poza tym obowiązuje zakaz polowań. 

Dzięki decyzji Brukseli  polska wieprzowina spoza skażonych terenów będzie mogła być normalnie sprzedawana na unijnym rynku. Polscy producenci nie mogą jednak jeszcze odetchnąć z ulgą. Jak ustaliła korespondentka RMF FM  Katarzyna Szymańska-Borginon, obowiązuje ich nadal zakaz eksportu wieprzowiny do krajów spoza Unii. Zgodnie z międzynarodowymi procedurami, wprowadził go Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek. Stało się to wczoraj wieczorem po tym, jak potwierdzono, że padły dzik znaleziony w gminie Szudziałowo na Podlasiu był zakażony. Dopiero gdy Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt, podobnie jak KE, uzna naszą strefę buforową, będzie można wznowić eksport z pozostałych regionów Polski do krajów spoza Unii. Na taką zgodę czeka się jednak 2-3 tygodnie, więc do tego czasu nasz eksport wieprzowiny np. do Chin będzie zablokowany.

(edbie)