Dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach potwierdził, że w Polsce wykryto drugi przypadek afrykańskiego pomoru świń. Pierwszy stwierdzono w poniedziałek w gminie Szudziałowo na Podlasiu.

Komisja Europejska ogłosiła strefę buforową w części województw wschodniej Polski. Za "skażone afrykańskim pomorem świń" uznała: połowę województwa podlaskiego, jedną czwartą lubelskiego i jeden powiat w województwie mazowieckim. Są to tereny położone w odległości 30-40 km od granicy z... czytaj więcej

Jak poinformował dyrektor Instytutu Krzysztof Niemczuk, drugiego zarażonego dzika znaleziono w odległości około 15 km od pierwszego. Obydwa przypadki padłych dzików wykryto w strefie przygranicznej z Białorusią.

W tym ostatnim przypadku stwierdzamy koncentrację wirusa, (...) co może świadczyć, że jest to ostra faza choroby. Mam nadzieję, że ten dzik, zanim padł, nie spowodował zakażenia wśród innych zwierząt - powiedział na konferencji prasowej Niemczuk.

Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek poinformował, że w kilkunastu powiatach województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego została ogłoszona strefa buforowa. Rolnicy w tych powiatach powinni zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zaleceń służb weterynaryjnych. Przede wszystkim konieczne jest ogrodzenie gospodarstw i zastosowanie mat dezynfekcyjnych.

(edbie)