Wierzę, że wizy dla Polaków zostaną zniesione – mówi RMF FM senator Rick Santorum, jeden z inicjatorów poprawki do ustawy imigracyjnej. Ale jednocześnie zaznacza, że to jeszcze nic pewnego, bo nie wiadomo, czy nie padnie cała ustawa.

Senator Rick Santorum zwyczajem amerykańskich polityków raczej zmniejsza niż rozbudza oczekiwania w sprawie zniesienia wiz. Oczywiście zaznacza, iż mam nadzieję, że Izba Reprezentantów poprze poprawkę, ale – jak podkreśla – do ostatecznej próby jest jeszcze dużo czasu; ścieżka legislacyjna w USA jest bardzo długa.

Wg senatora prace nad tą ustawą potrwają jeszcze 2 miesiące, a może i dłużej. Poza tym nie wiadomo, czy nie padnie cała kontrowersyjna ustawa imigracyjna, której częścią jest „polska” poprawka. Nie wykluczone, że decyzje będą zapadać po wyborach uzupełniających do Kongresu, na jesieni.

W podobnym tonie wypowiada się profesor Zbigniew Brzeziński. Wg niego w sprawie zniesienia wiz do USA strona polska już niczego przyśpieszyć nie może. To już idzie swoim trybem, to już jest częścią procesu głosowania i procedur Kongresu. Decyzja ostateczna – jak dodaje – zależy od koniunktury politycznej na jesieni, przed samymi wyborami do Kongresu.

Co w zamian za zniesienie wiz?

Zdaniem profesora Marka Pietrasia, szefa katedry stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, zniesienie wiz będzie nas dużo kosztować. Aby cywile mogli swobodniej podróżować do Ameryki, nasi żołnierze będą musieli dłużej pozostać w Iraku – uważa.

To – jak podkreśla – oznacza kolejną zmianę decyzji dotyczącą terminu wycofania polskich wojsk. I tu pojawia się pytanie - co z akceptacją społeczną?

Czy tak bardzo cenimy swobodę podróży do Stanów Zjednoczonych czy też bardziej cenimy bezpieczeństwo własnych żołnierzy - pyta prof. Pietraś. Społeczeństwo stanie przed pewnym dylematem. Będzie podkreślany wątek, że będziemy mogli swobodnie podróżować do USA, natomiast wątek ceny – tej politycznej – będzie banalizowany czy wręcz pomijany.

Zniesienie wiz do USA jeszcze nigdy nie było tak blisko. Przypomnimy, amerykański Senat przyjął poprawkę do prawa imigracyjnego, która - na próbę - na dwa lata znosi wizy dla Polaków. Dodać należy jednak, że zanim stanie się to możliwe - poprawką musi się jeszcze zająć amerykańska Izba Reprezentantów.