To był historyczny moment dla radia RMF FM! Razem z AGH Space Systems wystrzeliliśmy do stratosfery kapsułę, która wyemitowała na wysokości 30 kilometrów pozdrowienia od słuchaczy i piosenkę zespołu Perfect. Po jednym dniu poszukiwań udało nam się ją znaleźć. Kapsuła wylądowała w zalewie w podkrakowskim Kryspinowie.

Kapsuła została odnaleziona w zalewie w Kryspinowie koło Krakowa. Dzięki specjalnemu systemowi lokalizacyjnemu, udało się ją dokładnie namierzyć. Została bezpiecznie wyłowiona na brzeg i przewieziona do siedziby radia RMF FM. Teraz podstawową kwestią jest odzyskać wszystkie dane z mikrofonów i kamery i posłuchać  - mówi Dagmara Stasińska z AGH Space Systems.

W sobotę, punktualnie o godzinie 8:15 w Gliwicach wystrzeliliśmy za pomocą balonu naszą specjalną kapsułę, która doleciała aż do stratosfery. Tam wyemitowała pozdrowienia od słuchaczy RMF FM i piosenkę zespołu Perfect "Chcemy być sobą".

Kapsuła po wystrzeleniu wznosiła się z prędkością od 5 do 7 metrów na sekundę. Od momentu wypuszczenia na niebie była widoczna kilka minut, a potem zniknęła w przestworzach.

Kapsuła wróciła na ziemię na spadochronie z prędkością około 10 metrów na sekundę. Tuż po jej wylądowaniu rozpoczęliśmy jej poszukiwania.


Niezwykła żółto-niebieska kapsuła

Kapsuła w czasie swojego lotu rejestrowała obraz i dźwięk, oraz przeprowadziła dokładne pomiary atmosfery. Wyniesiemy na naszym balonie system pomiarowy, będziemy mierzyć temperaturę i telemetrię. Ale również mocno rozbudowany system medialny. To znaczy jest to jeden z pierwszych balonów, który będzie wykonywać nagranie w 360 stopniach, w rozdzielczości 5K. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że będziemy mogli coś takiego nagrać. Możliwe, że uda się również, zarejestrować całkiem ciekawy dźwięk - mówił przed rozpoczęciem misji Bartosz Postulka z AGH Space Systems.


W misji pomagają nam studenci z AGH

W tym historycznym wydarzeniu pomaga nam AGH Space Systems, stowarzyszenie studentów, które działa od 2014 roku i zajmuje się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Buduje rakiety, łaziki marsjańskie, lądowniki planetarne, czy systemy pionowego startu.

Praca studentów zaowocowała wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej (np. zdobyte niedawno 2. miejsce w Spaceport America Cup, 1. miejsce w CanSat Competition w 2015 roku czy 1. miejsce w Global Space Balloon Challenge w roku 2016) oraz była wielokrotnie doceniana w Polsce.

Opracowanie: