Nie żyje Mieczysław Rakowski. Były PRL-owski premier, ostatni sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - zmarł w wieku 81 lat. To z jego ust padły słynne słowa "Sztandar wyprowadzić". Rakowski zmarł w warszawskim szpitalu na Szaserów po długiej chorobie nowotworowej – powiedział dziennikarzowi RMF FM szef SLD Grzegorz Napieralski.

Rakowski był członkiem PZPR od połowy lat 70. Został sekretarzem KC PZPR, był wieloletnim redaktorem naczelnym tygodnika "Polityka". W czasach stanu wojennego był wyznaczony do współpracy ze związkami zawodowymi. To za jego rządów przygotowano reformę gospodarczą, która wprowadziła w Polsce wolny rynek i uwolniła ceny żywności.

Po rozwiązaniu PZPR Mieczysław Rakowski nie prowadził aktywnego życia politycznego, choć zabierał głos w debatach publicznych. Na początku lat 90. przeciwko Rakowskiemu toczyło się śledztwo w sprawie tak zwanej moskiewskiej pożyczki. Postępowanie umorzono po dojściu do władzy SLD. W 2005 roku był członkiem komitetu wyborczego Włodzimierza Cimoszewicza.

Pod jego kierownictwem uczestniczyłem w budowaniu zrębów gospodarki rynkowej i wolności gospodarczej. Dziś wielu by w to nie uwierzyło - wspomina Józef Oleksy:

Jako pierwszy sekretarz partii potrafił wyprowadzić sztandar w sposób godny - ocenia generał Wojciech Jaruzelski: