Czesław Małkowski - zawieszony w obowiązkach prezydent Olsztyna - spotyka się z mieszkańcami miasta. Wraz z małżonką spaceruje po starówce i namawia ludzi do głosowania podczas referendum za pozostawieniem go na stanowisku prezydenta. Referendum wyznaczono na 16 listopada.

Na Małkowskim ciążą prokuratorskie zarzuty molestowania urzędniczek i gwałtu na jednej z nich. W związku z tymi zarzutami prezydent Olsztyna od marca do września był tymczasowo aresztowany. Po wyjściu z aresztu Małkowski nie rozmawia z dziennikarzami, nie można skontakować się z nim telefonicznie. Przed aresztowaniem Małkowski stanowczo zaprzeczał molestowaniu urzędniczek i zgwałceniu jednej z nich.

Małkowski nie kieruje ratuszem, ponieważ zakazał mu tego sąd. Dodatkowo ma zakaz opuszczania kraju, kontaktowania się z poszkodowanymi kobietami i dwa razy w miesiącu musi meldować się w komisariacie policji.

Ponieważ mimo licznych apeli Małkowski nie zrzekł się stanowiska prezydenta miasta, radni zdecydowali o przeprowadzeniu referendum ws. odwołania go ze stanowiska.