"Alert Dezinformacyjny. Kolportowane są kłamstwa o rzekomych telefonach z GUS, których celem ma być przygotowanie akcji dokwaterowywania Polakom uchodźców z Ukrainy" - napisał na Twitterze Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Żaryn. Głos w tej sprawie zabrał również Główny Urząd Statystyczny.

Stanisław Żaryn w swoim wpisie na Twitterze zaznaczył też, że GUS opublikował stanowcze dementi wskazując na kłamstwa w kolportowanych przekazach. Identyfikowane działania informacyjne wpisują się w cele typowe dla wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję przeciwko Polsce - dodał.

Zamieścił też wpis Głównego Urzędu Statystycznego dementującego informacje o telefonach. Główny Urząd Statystyczny nie prowadzi żadnych badań ankietowych, w których padałoby pytanie o zgodę na dokwaterowanie kogokolwiek do mieszkań zajmowanych przez naszych respondentów. Powyższe nagranie to "fake news" - napisał GUS odnosząc się do filmiku zamieszczonego w mediach społecznościowych, na których mężczyzna opowiada o takiej sytuacji. 

Do jednego z jego kolegów miała zadzwonić kobieta podająca się za ankietera GUS i zadawać pytania o możliwość dokwaterowania Ukraińców.

Informacje na temat realizowanych przez GUS badań ankietowych dostępne są na stronie www.stat.gov.pl/badania-statystyczne/ - poinformował GUS.