Sprawa wyboru marszałka zostanie rozwiązana w przyszłym tygodniu - powiedział Przemysław Gosiewski, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Według informacji RMF FM najpoważniejszym kandydatem na to stanowisko jest poseł PiS Paweł Zalewski.

Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF FM, Zalewski otrzymał już ofertę marszałkowania. On sam nie zaprzecza, choć też nie potwierdza. Miałem takie informacje wczoraj, że pojawiło się to nazwisko, ale tego nie komentuję, chociaż to oczywiście wielki honor.

Tego honoru Zalewskiemu raczej nie odbiorą koalicjanci, bo oni nie mówią tej kandydaturze „nie”. Trudniej może być z przekonaniem samego PiS-u, bo obecny poseł rządzącej partii, a były polityk Unii Demokratycznej nie jest uważany za najmocniejsze ideologicznie ogniwo.

Poszukiwania zastępcy Jurka trwają. W grę wchodzą jeszcze inne kandydatury, ale część z nich powoli się wykrusza. Sekretarz generalny PiS Joachim Brudziński powiedział naszemu reporterowi, że nie zgadza się na objęcie fotela marszałkowskiego. Podobnie niechętny jest minister kultury Kazimierz Ujazdowski czy szef gabinetu premiera Adam Lipiński.