Jarosław Kaczyński ma już kandydata na następcę Marka Jurka. Będzie to osoba z Prawa i Sprawiedliwości. Najprawdopodobniej chodzi o Kazimierza Michała Ujazdowskiego, obecnego ministra kultury, który w poprzedniej kadencji Sejmu był wicemarszałkiem.

13 kwietnia, w piątek marszałek Sejmu Marek Jurek zrezygnował z pełnionej funkcji. Decyzję podjął, gdy Sejm odrzucił popierany przez niego projekt nowelizacji konstytucji dotyczący zwiększenia ochrony życia od momentu poczęcia.

W sobotę Jurek zrezygnował z członkostwa w PiS. Stało się to po tym, jak premier Jarosław Kaczyński storpedował podczas Rady Politycznej dyskusję o porażce w głosowaniu nad zmianą konstytucji w sprawie ochrony życia.

W sobotę obrady Rady Politycznej PiS wraz z Markiem Jurkiem opuścili m.in. Marian Piłka, Artur Zawisza, Dariusz Kłeczek i Małgorzata Bartyzel. Posłowie na razie oficjalnie nie wystąpili z klubu.

Od kilku miesięcy Jurek zaangażował się w projekt zmian w konstytucji mających wzmocnić ochronę życia od momentu poczęcia i nadzorował nad nim prace w Sejmie. Nie można zostawić poza konstytucją praw dziecka przed urodzeniem. Jeżeli się je pozostawia, to odmawiamy przynajmniej częściowo godności ludzkiej dziecku nienarodzonemu. Tutaj klarowność prawa konstytucyjnego jest bardzo ważna. Dlatego zmiana konstytucyjna jest absolutnie potrzebna - argumentował Jurek.