Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną w Polsce znów będą działać izolatoria. W każdym województwie ma powstać jeden taki obiekt.

Ostatniej doby w naszym kraju zakażenie koronawirusem potwierdzono u 903 osób. To o 30 procent więcej niż tydzień temu.

NIE PRZEGAP: Ponad 900 zakażeń koronawirusem. Nowe dane o epidemii w Polsce

"Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną, której rezultatem jest stale zwiększająca się liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2" Ministerstwo Zdrowia w najbliższych dniach przywróci izolatoria. To efekt najnowszego zarządzenia Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na początek w każdym województwie ma działać jedno izolatorium. W tych obiektach będą mogły przebywać osoby, które zakaziły się koronawirusem i są w stanie na tyle dobrym, że nie wymagają hospitalizacji, a z różnych przyczyn - na przykład w obawie, że mogą zarazić bliskich - nie chcą spędzać czasu izolacji w swoim domu czy mieszkaniu.

"Zasadne jest wznowienie funkcjonowania i finansowania izolatoriów, przy czym wystarczające będzie utrzymywanie jednego izolatorium na terenie danego województwa" - czytamy w decyzji prezesa NFZ.

16 izolatoriów do podstawowa baza, która w razie rozwoju pandemii ma być rozszerzana.

Pierwsze w Polsce izolatorium dla zakażonych koronawirusem ruszyło w kwietniu 2020 roku.

NIE PRZEGAP: Mokotowscy policjanci zatrzymali 43-letniego mężczyznę, który uciekł z izolatorium. Przebywał tam w związku z zakażeniem koronawirusem.

Opracowanie: