Jacek Sasin zapowiedział, że złoży wniosek o odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydenta miasta, jeśli ta w ciągu siedmiu dni nie odwoła swojego pełnomocnika w dzielnicy Praga Północ.

Kilka miesięcy temu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz uznała, że zarząd dzielnicy Praga-Północ wybrano nielegalnie i wysłała tam swojego pełnomocnika. W spór włączył się wojewoda mazowiecki. Bez dokładnej analizy stwierdził, że uchwała praskich radnych, powołująca zarząd i burmistrza, jest zgodna z prawem.

Pani prezydent powołała swojego pełnomocnika, który sprawuje władzę obok burmistrza i radnych – na Pradze jest więc dwuwładza.

Czy wojewoda wyciągnął nową broń? Jacek Sasin znalazł przepis w ustawie o samorządzie, który pozwala mu wnioskować u premiera o odwołanie prezydenta miasta, gdy ten ustawicznie – mimo próśb wojewody – łamie prawo.

Przepis jest i nie jest on martwy. Jeśli rzeczywiście w mojej ocenie dojdzie do uporczywego łamania prawa, to przepis ten może być zastosowany - tłumaczy Sasin.

Zamieszanie z kluczami było powodem wezwania policji do siedziby urzędu dzielnicy Praga-Północ w Warszawie. Ochrona budynku nie chciała wydać kluczy do gabinetów nieuznawanemu przez prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz zarządowi i burmistrzowi dzielnicy. Ostatecznie urzędnicy weszli do... czytaj więcej

Miarka się przebrała, gdy pełnomocnik pani prezydent zamknęła burmistrza w gabinecie.

Apelom wojewody z zaciekawieniem przysłuchiwali się wysłannicy ratusza. Chciałbym, aby sytuacja w Warszawie wreszcie się uspokoiła - mówił jeden z nich. To się chyba nie uda - Ratusz zapowiedział, że pełnomocnik nie zostanie odwołana.