W przyszłym tygodniu rozstrzygną się losy nominacji generalskich, które mają być przyznane 11 listopada w Święto Niepodległości. Jak ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski, w tej sprawie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego spotka się z ministrem obrony. Aleksander Szczygło chce też porozmawiać z nowym szefem resortu spraw wewnętrznych i administracji Jerzym Millerem.

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku – inaczej niż poprzednio – sprawa nominacji nie wywoła awantury. Prezydent – jak dowiedział się nasz dziennikarz – jest skłonny podpisać większość z nominacji proponowanych przez ministra Klicha. Lech Kaczyński dostrzega potrzebę, by brygadami dowodzili pełnoprawni generałowie, a nie jak teraz jest w kilku przypadkach tylko pułkownicy.

Inna sprawa, jeśli chodzi o nominacje w policji. Minister Szczygło chce wysondować nowego szefa MSWiA Jerzego Millera, czy podtrzymuje stanowisko Grzegorza Schetyny, który stwierdził, że dopóki prezydentem jest Lech Kaczyński, propozycji generalskich z resortu nie będzie. Tak Schetyna zareagował na odrzucenie jego propozycji w sierpniu.

Tyle tylko, że wówczas nie przewidział, że przy następnym święcie, podczas którego wręcza się nominacje generalskie, to nie on będzie kierował MSWiA. Dlatego teraz Szczygło chce poznać opinię nowego ministra spraw wewnętrznych. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Mariusza Piekarskiego: