W polskich Tatrach co roku ginie około 20 osób, a wypadkom ulega prawie 600 turystów. Tatrzańscy ratownicy, którzy spieszą im z pomocą od kilku miesięcy działają tylko dzięki sponsorom. Wraz z jednym z nich - znaną firmą farmaceutyczną zaczynają wielką akcję edukacyjną.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe chce informować wszystkich, którzy w wakacje wybierają się w Tatry jak przygotować się do wyjścia w góry, aby nie doszło do tragedii. Powstał już specjalny film, który trafi bezpłatnie do wszystkich szkół średnich w Polsce.

Na tym jednak nie koniec. Dzisiaj w krakowskim Parku Jordana na rozpoczęcie sezonu letniego zaplanowano Wielkie Spotkanie Miłośników Gór. W ten sposób rozpocznie się akcja edukacyjna "Zdrowa współpraca". Będzie można obejrzeć filmy górskie, będzie można spotkać się z literaturą górską i z ludźmi, którzy na ten temat piszą. Z pewnością tych informacji o zasadach bezpiecznej turystyki też będzie dosyć dużo - mówił naczelnik TOPRu Jan Krzysztof.

W programie także wspinaczka na sztucznej ścianie oraz występy zespołów Wolna Grupa Bukowina i Trebunie Tutki. Początek imprezy o 12 w Parku Jordana w Krakowie.

foto Archiwum RMF

07:50